Aizmirst satraukumu uz ilgāku laiku

Aizmirst satraukumu uz ilgāku laiku

Nav nozīmes, kas jūs esat – uzņēmēja, mājsaimniece vai studente. Jebkurā gadījumā jūsu diena sākas ar domām par to, kā atlicināt laiku visam, kas jums jāizdara, jo šodien atkal ir jāpaveic milzum daudz lietu. Sievietei, kas

ierauta dzīves virpulī, jābūt pārliecinātai par apstākļiem, kas var būtiski mainīt viņas dzīvi, piemēram, par neplānotu grūtniecību. Iespējams, tieši tādēļ ilglaika pretapaugļošanās metodes ātri gūst arvien plašāku popularitāti visā pasaulē. Aplūkosim sīkāk to priekšrocības un trūkumus.

Intrauterīnā sistēma (spirāle)  ar hormonu

Tā ir viena no efektīvākajām kontracepcijas metodēm, kurā apvienotas īslaika hormonālās pretapaugļošanās metožu (piemēram, tablešu) un ilglaika nehormonālās kontracepcijas metožu (intrauterīnas spirāles) priekšrocības. Šai pretapaugļošanās metodei nav dažu augšminētajām metodēm piemītošo trūkumu. Šis līdzeklis piemērots arī sievietēm, kas nevēlas, vai nevar lietot īslaika pretapaugļošanās metodes.

Intrauterīnā sistēma ir mazs, plastikāta  rāmītis, kurā atrodas hormonu izdalošs cilindrs. Tas tiek ievietots dzemdē un tur nelielā devā izdala hormonu levonorgestrelu.

Šī sitēma ir efektīva 5 gadus, taču, ja sieviete vēlas grūtniecību, to var izņemt agrāk.

Vairumam sieviešu, kam ievietota šī intrauterīnā spirāle, ovulācija noris kā parasti,  katru mēnesi, tādēļ pēc šī pretapaugļošanās līdzekļa izņemšanas, grūtniecība var iestāties jau pirmajā mēnesī.

Priekšrocības. Šī sistēma ir ļoti droša – grūtniecība iestājas ne vairāk kā divām no tūkstots sievietēm, kas izvēlas šo metodi. Bez tam, nav iespējamas metodes lietošanas kļūdas. Sistēma nomāc endometrija proliferāciju, tādēļ menstruācijas kļūst mazāk sāpīgas, ir īsākas un noris vieglāk.

Vienai piektdaļai sieviešu menstruācijas izzūd pilnīgi. Rezultātā, palielinās hemoglobīna līmenis asinīs, un sievietēm nerodas anēmija.

Intrauterīnā sistēma ir vienīgais hormonālais kontraceptīvais līdzeklis, kas darbojas tieši  dzemdē. Tās efektivitāte ir pielīdzināma sterilizācijai. Tā kā tikai ļoti maza hormona deva nokļūst asinīs, sievietes sistēmu panes labi. Nemainās arī ķermeņa masa.

Šī pretapaugļošanās metode neietekmē mātes piena kvalitāti un daudzumu un ir droša arī ar krūti zīdītam mazulim.

Trūkumi. Pirmo mēnešu laikā bažas var radīt neregulāra asiņošana vai traipīšanās menstruāciju starplaikā. Dažkārt var rasties galvassāpes un akne, bet krūtis var kļūt jutīgas. Dažām sievietēm pirmo mēnešu laikā var rasties nelielas olnīcu cistas. Taču šīs parādības nav pamats raizēm – tās izzūd dažu mēnešu laikā pašas no sevis. Gadījumi, kad sistēma pati izkrīt no dzemdes, ir ļoti reti.

Varu saturoša intrauterīnā spirāle

Tas ir neliels, no plastikāta veidots kontraceptīvs līdzeklis, kam ir nedaudz vara. To ievieto dzemdē. Visbiežāk to ieteic sievietēm, kas vēlas ilglaika aizsardzību vai nepanes hormonālo kontracepciju. Dzemdē ievietotā spirāle izdala vara jonus, kas rada nelabvēlīgu vidi apaugļošanai un novērš apaugļotās olšūnas implantāciju. Bez tam spermatozoīdiem ir daudz grūtāk pārvietoties un sasniegt olvadus, kur notiek apaugļošanās.

Priekšrocības. Varu saturoša intrauterīnā spirāle ir droša (tās efektivitāte ir 98 ‑ 99,7%) un salīdzinoši lēta. Tā ir efektīva 5 gadus.

Trūkumi. Varu saturoša intrauterīnā spirāle var izraisīt nevēlamas parādības. Menstruācijas mēdz kļūt smagākas, ilgākas un bieži arī daudz sāpīgākas. Var rasties citas nevēlamas blakusparādības: ārpusdzemdes grūtniecība, dzemdes iekaisums, sāpes vēdera apakšējā daļā un neregulāra asiņošana. Bez tam spirāle var izkrist, sievietei to nemanot; tādēļ pēc menstruācijām jāpārbauda, vai makstī ir spirāles ūsiņas.

Injicējamie progestīni

Tie ir sintētiski, ilgstošas darbības progestīni, kas tiek injicēti muskulī ik pēc trīs mēnešiem. Blakusparādību dēļ to visbiežāk ordinē ginekoloģisku slimību (neregulāra menstruālā cikla, endometriozes u.c.) gadījumā, nevis kā pretapaugļošanās līdzekli. Pēc līdzekļa ievadīšanas menstruācijas parasti izzūd, taču var rasties neliela traipīšanās vai pat asiņošana. Pārtraucot lietot šo kontraceptīvo līdzekli, menstruācijas var neatjaunoties 3 ‑ 12 mēnešus.

Priekšrocības. Hormonu koncentrācija, kas pasargā no apaugļošanās, organismā saglabājas vismaz 14 nedēļas.

Trūkumi. Ar laiku kontraceptīvā līdzekļa injekcijas izraisa estrogēnu deficītu organismā, kas palielina kaulaudu zuduma (osteoporozes) risku. Dažkārt nepieciešami vairāki mēneši vai pat vairāk nekā gads, lai menstruācijas un auglība atjaunotos. Injicējamo progestīnu lietošana var izraisīt lieko ķermeņa masu un citas nevēlamas blakusparādības, piemēram, neregulāru asiņošanu, galvassāpes, pinnes, dzimumtieksmes mazināšanos, olnīcu cistas.

Kontraceptīvais implants

Tās ir lokanas, sērkociņa lieluma kapsulas, kas pirmajā menstruāciju dienā tiek implantētas pleca priekšējā virsmā zem ādas. Implants izdala progestagēnu, kas nonāk asinīs un pasargā no grūtniecības 3 ‑ 5 gadus. Vēlāk implants jāizņem vai jāaizstāj ar jaunu. Šī metode ir ļoti efektīva (vairāk nekā 99%), taču tās ietekmi var mazināt vienlaikus lietoti pretepilepsijas vai prettuberkulozes līdzekļi. Pašlaik Latvijā kontraceptīvie implanti nav pieejami.

Kontraceptīvo hormonālo implantu ilglaika darbība paredz, ka sieviete pirms tā ievietošanas nopietni izlemj, ka visu šo laiku vēlēsies izvairīties no grūtniecības.

Priekšrocības. Implants ir piemērots sievietēm zīdīšanas laikā un tām, kas nespēj lietot kombinētās kontraceptīvās tabletes. Būtisks ir arī fakts, ka pēc implanta izņemšanas sieviete uzreiz atgūst auglību.

Trūkumi. Ja sieviete izvēlas šo pretapaugļošanās līdzekli, pirmā gada laikā menstruācijas visbiežāk ir neregulāras, turklāt asiņošana ir smagāka un ilgāka. Iespējamas arī blakusparādības: galvassāpes, pinnes, lieka ķermeņa masa, krūšu jutība. Bez tam implantu ir grūti izņemt no zemādas.

Sterilizācija

Sievietes sterilizēšana ir viena no efektīvākām ģimenes plānošanas metodēm. Tā ir relatīvi vienkārša ķirurģiska operācija, kuras laikā olvadi tiek bloķēti, lai novērstu olnīcas un spermatozoīda sastapšanos.

Sterilizācija ir piemērota sievietēm, kas ir pārliecinātas, ka vairs nevēlēsies bērnus un vēlas drošu pretapaugļošanās metodi.

Priekšrocības. Sievietēm, kas izvēlas sterilizēšanu, ir vismazākais grūtniecības iestāšanās risks. Tā ir visefektīvākā pretapaugļošanās metode (tās efektivitāte ir 99,6 ‑ 100%). Sterilizēšana nodrošina pastāvīgu aizsardzību no nevēlamas grūtniecības. Šai gadījumā nav arī lietošanas kļūdu iespējas.

Trūkumi. Lēmums tikt sterilizētai jāpieņem tikai pēc vispusīgām pārdomām, ievērojot visu informāciju un zināšanas, jo šī metode uz visiem laikiem atņem sievietei grūtniecības iespēju. Pēc sterilizācijas var rasties menstruālā cikla traucējumi.


Ir svarīgi zināt, ka augstāk raksturotās pretaugļošanās metodes nepasargā sievieti no seksuāli transmisīvām slimībām un infekcijām. Tādēļ seksuāli aktīvai sievietei, kurai nav pastāvīgs dzimumpartneris, papildus jārūpējas par barjerkontracepcijas metodes lietošanu (prezervatīvu).

 

Dr. Ineta VasaraudzeGinekologs – endokrinologs
Izmantotie resursi:www.lpa.lv

Article Categories:
Kontracepcija

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Uzmanību!

Informējam, ka MilasAbece.lv portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. “cookies”). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

 

Pieņemt un turpināt