Hormonālās pretapaugļošanās tabletes

Kontracepcijas līdzekļu izvēle

Ir vairāki pretapaugļošanās līdzekļi, kuri sastāv no sintētiskiem sievišķajiem dzimumhormoniem. Tos dēvē par hormonālajiem pretapaugļošanās līdzekļiem. Katra preparāta iedarbība un lietošana ir nedaudz atšķirīga.

Parastās hormonālās pretapaugļošanās tabletes, kuras dēvē arī par kombinētajiem hormonu preparātiem, satur daudz estrogēnu, gan gestagēnu, un visu tablešu sastāvā ietilpst viena un tā pati kombinācija. Tad, kad tu sāc lietot šīs tabletes pirmo reizi, 1 tablete tev jāiedzer jau 1. menstruāciju dienā. Ja tu tā izdari, tad vari rēķināties, ka tabletes uzreiz būs efektīvas. Pēc tam tu lieto pa vienai tabletei 21 dienu. Visas tabletes iepakojumā ir vienādas. Pēc 21 dienas seko nedēļu ilgs pārtraukums. Šīs nedēļas laikā būs asiņošana. Asiņošana visbiežāk ir mazāka nekā parastu menstruāciju laikā, vai arī tās var nebūt vispār.

Daudzfāzu preparāti satur gan estrogēnu, gan gestagēnu, taču šo hormonu deva mēneša laikā mainās. Tabletes ir dažādās krāsās atkarībā no hormonu daudzuma. Visbiežāk mēneša laikā jālieto trīs veidu tabletes, un pēc krāsas tu vari noteikt, kāda veida tabletes un kad jālieto. Daudzfāzu preparātu mērķis ir mazināt kopējo hormonu daudzumu un tuvoties ķermeņa normālajai hormonālajai funkcionēšanai. Sākot tablešu lietošanu, tās jāsāk dzert 1. menstruālās asiņošanas dienā.

Mini – pilli satur tikai gestragēnu. Tabletes jālieto katru dienu, tātad arī menstruāciju laikā, un tās var izmantot arī sievietes, kuras nedrīkst uzņemt estrogēnu. Mini – pilli sāk lietot menstruāciju 1. dienā.

Ļoti reti izmantots pretapaugļošanās līdzeklis ir P – injekcija. Preparāts satur tikai gestagēnu, un tas parasti nav lietojams blakusparādību dēļ. Gestagēns tiek injicēts muskulī katru 3. mēnesi, un tas pakāpeniski atbrīvojas 3 mēnešu laikā. Taču hormona kontracepcija ir nevienmērīga, un preparātam pārāk bieži ir blakusparādības. Daudzām sievietēm tas rada ļoti neregulāru asiņošanu, un pēc injekciju pārtraukšanas jārēķinās ar ļoti neregulārām ovulācijām un varbūt menstruāciju iztrūkumu pusgadu vai pat 9 mēnešus.

Kā darbojas hormonālie pretapaugļošanās līdzekļi?
Hormonālās pretapaugļošanās tabletes darbojas vairākos līmeņos, visticamāk gan caur centrālo nervu sistēmu un hipofīzi, kā arī, tieši iedarbojoties uz olnīcām. Lietojot hormonālās pretapaugļošanās tabletes, ovulācija parasti nenotiek, un tāpēc asiņošana, kura sākas tad, kad tu ieturi pauzi starp tablešu lietošanu, nav menstruācijas. Ārsti to dēvē par menstruācijām līdzīgu asiņošanu, jo tā notiek tāpēc, ka dzemdes gļotāda tajās dienās vairs nav pakļauta hormonu iedarbībai un tāpēc izdalās. Kombinētie un daudzfāzu preparāti darbojas trijos dažādos veidos:
Neļauj notikt ovulācijai olnīcās;
Sekmē dzemdes izmaiņas dzemdes gļotādā, kas padara to nepiemērotu apaugļotas olšūnas implantācijai;
Sekmē dzemdes mutes gļotu sabiezēšanu, kas neļauj spermatozoīdiem izkļūt tām cauri.

Mini – pilli galvenokārt darbojas, sabiezinot dzemdes mutes gļotas un padarot tās necaurejamas spermatozoīdiem, taču dažām sievietēm tās arī nomāc ovulāciju.

Hormonu saturs dažādos hormonālo pretapaugļošanās līdzekļu veidos ir atšķirīgs. Ir divu veidu estrogēnu tabletes, taču būtībā tās ir vienas un tās pašas tabletes. Un tāpēc, runājot par estrogēnu, nozīme ir tikai tā devai. Kopumā var teikt – jo zemāks hormonu saturs tabletēs, jo labāk. Ja tu lieto hormonālās pretapaugļošanās tabletes ar ļoti zemu estrogēna saturu, tad tev rūpīgāk jāievēro precizitāte, lietojot tabletes katru dienu vienā un tai pašā laikā – tādēļ, lai būtu lielāka drošība, ka tablete darbosies, un arī tāpēc, ka pretējā gadījumā novērojama lielāka tendence uz nelielām asiņošanām mēneša laikā.

Ir daudz dažādu gestagēna preparātu. Tie pieder divām „paaudzēm”. Vecākā paaudze (estrāni) nedaudz līdzinās vīrišķajiem dzimumhormoniem. Tie biežāk mēdz ietekmēt asiņu lipīdus, un tāpēc tos nevajadzētu lietot sievietēm, kuras slimo ar diabētu, kurām ir augsts asinsspiediens, sirdsslimības ģimenē, liekais svars, kā arī vecākām sievietēm un smēķētājām. Jaunākajai paaudzei (gonāniem) nav tik liela ietekme uz asiņu lipīdiem.

Kas nedrīkst lietot hormonālās pretapaugļošanās tabletes?
Sievietes, kurām agrāk ir bijuši trombi vai dziļi asinsvadu iekaisumi, slimības ar tendenci uz asinsvadu oklūziju vai arī paaugstināts lipīdu līmenis asinīs;
Sievietes, kuras ir vecākas par 35 – 40 gadiem un daudz smēķē, nevajadzētu paaugstināt jau tā augsto sirds asinsvadu slimību risku;
Sievietēm ar hroniskām aknu saslimšanām vai arī tām, kurām ir bijis vīrusu hepatīts pēdējā pusgada laikā;
Sievietēm, kurām ir bijis krūts vēzis.

Lietot šīs tabletes drīkst:
Sievietes, kurām ir bijušas dzemdes vēža priekšstadijas;
Sievietes ar labdabīgiem muskuļu mezgliem dzemdē;
Sievietes ar cukurslimību un paaugstinātu asinsspiedienu daudzos gadījumos var lietot hormonālos pretapaugļošanās līdzekļus ar zemu hormonu saturu un jaunos gestagēnus, taču tam jānotiek biežā ārsta kontrolē;
Sievietēm ar īpaši lielu ķermeņa masu, un arī, ja ģimenē ir biežākas sirds un asinsvadu saslimšanas, būtu ieteicamas hormonālās tabletes ar jaunajiem gestagēniem.

Drošība un lietošana
Ja hormonālās pretapaugļošanās tabletes lieto pareizi, tās ir gandrīz simtprocentīgi drošas. Kombinētie preparāti ar zemu estrogēna līmeni un trīsfāzu tabletes satur tik mazas hormonu devas, ka tās var neiedarboties, ja tev, piemēram, dažas dienas ir vemšana vai caureja. Mini – pilli drošība ir nedaudz mazāka.

Hormonālās tabletes lieto aptuveni vienā un tai pašā laikā katru dienu. Ja tu lieto mini – pilli, tad tam, ka tu tās lieto katru dienu vienā un tai pašā laikā, ir izšķiroša nozīme to efektivitātē. Ja starp divām mini – pilli paiet vairāk nekā 26 stundas, tev turpmāko 14 dienu laikā būtu jāizmanto vēl kāds papildus pretapaugļošanās līdzeklis. Ja tu aizmirsti iedzert kombinēto vai trīsfāzu tableti, tad iedzer to pēc iespējas ātrāk nākamajā dienā. Ja tu aizmirsti iedzert vairāk nekā vienu tableti pirmajā perioda pusē, tad tev līdz nākamajai asiņošanas reizei kopā ar hormonālajām tabletēm jālieto kāds cits kontracepcijas līdzeklis, piemēram, prezervatīvs.

Agrāk ieteica reizi gadā vai divos ieturēt pauzi tablešu lietošanā. Šī pasākuma mērķis bija pārbaudīt, vai atjaunojas normālais menstruālais cikls. Šādas pauzes nekādi neietekmē asiņošanu. Visai bieži sievietēm tieši šajā pauzē iestājas grūtniecība.

Ja sanācis palikt stāvoklī un esi izvēlējusies taisīt abortu, pretapaugļošanās tabletes vari sākt lietot jau tajā pašā dienā. Nav viennozīmīgas atbildes, kad varētu sākt lietot tabletes pēc dzemdībām. Pirmās nedēļas pēc dzemdībām infekcijas risks dzimumakta laikā ir lielāks nekā parasti, un tāpēc jebkurā gadījumā ieteicams lietot prezervatīvu. Ja tu nebaro bērnu ar krūti, tad hormonālās tabletes var sākt lietot 4 – 6 nedēļas pēc dzemdībām. Ja tu bērnu baro ar krūti, ir divas problēmas: vai hormonālās tabletes samazina piena daudzumu un vai hormoni var kaitēt bērnam. Par „vecajām” hormonu tabletēm ar augstu estrogēna saturu bija aizdomas, ka tas samazina piena daudzumu, taču pētījumi apliecina, ka tā nav. Neliela daļa hormonu izdalās ar mātes pienu, un bērns uzņem nelielu daudzumu zīdīšanas laikā. Nav nekādu pazīmju, kas liecinātu, ka tas kaitīgi ietekmētu bērnu.

Biežas blakusparādības:
Asiņošanas traucējumi – neregulāra asiņošana rodas 10 – 20% sieviešu. Mini pilli rada asiņošanas traucējumus vēl biežāk – līdz pat 50% sieviešu.
Slikta dūša mēdz būt sākumā, dažām sievietēm var būt arī vemšana. Sliktā dūša gandrīz vienmēr pazūd pirmo pāris mēnešu laikā.
Svara palielināšanās, taukaini mati un paaugstināta piņņu veidošanās – galvenais cēlonis tam ir gestagēnu saturs tabletēs. Tā kā trīsfāzu tabletēs ir salīdzinoši vismazāk gestagēna, tad varētu palīdzēt pāreja uz šo tablešu lietošanu.
Tūskas un smaguma sajūta kājās var kļūt par problēmu īpaši tādos gadījumos, ja tev jau pirms hormonālo pretapaugļošanās tablešu lietošanas ir bijusi tendence uz tūskām pirmsmenstruāciju dienās.
Dažādas pakāpes depresijas, viegla aizkaitināmība, nogurums un raudulība ir relatīvi bieži sastopamas parādības. Var mēģināt palietot B6 vitamīnus. Vitamīns daudz ir kviešos, kukurūzā, šampinjonos un teļa aknās. To var nopirkt arī tablešu veidā.
Vaginīts. Daudzām sievietēm rodas vairāk izdalījumu. Tā iemesls ir nevis vaginīts, bet gan estrogēna ietekme uz gļotādām.
Menstruāciju iztrūkums pēc tablešu lietošanas pārtraukšanas skar 5 – 8% sieviešu.
Auglība pēc hormonālo pretapaugļošanās līdzekļu pārtraukšanas. Sievietēm, kuras ir lietojušas tabletes, nedzimst mazāk bērnu kā citām sievietēm, un tāpēc nevar teikt, ka šīs tabletes būtu neauglības iemesls. Tomēr tu nedrīksti rēķināties, ka pēc tablešu lietošanas pārtraukšanas paliksi tūlīt stāvoklī. Paiet daži mēneši, līdz atjaunojas ovulācija.

Retas blakusparādības:
Sirds un asinsvadu slimības, īpaši tromboze. Tablešu lietotājas tromboze skar 2 – 4 reizes biežāk nekā tās sievietes, kuras šīs tabletes nelieto;
Ietekme uz aknām;
Vēža draudi.

Tabletīšu iegāde
Lai varētu iegādāties hormonālās pretapaugļošanās tabletes, ārstam jāizraksta recepte. Ārstam, pirms tablešu izrakstīšanas, jāpārliecinās, vai tev nepiemīt kāda no augstāk minētajām slimībām, tev tiks izmērīts asinsspiediens, tāpat nepieciešams izmeklēt urīnu uz cukuru un olbaltumvielām tajā, jāizmeklē arī krūtis, dažreiz nepieciešami arī ginekoloģiski izmeklējumi. Tikai diemžēl Latvijā reti, kurš ārsts šos nosacījumus ievēro un tiešām rūpējas par pacienta veselību. Ja ārsts bez iepriekšējas izmeklēšanas, izraksta populārākās tabletes, noprasi viņam, vai tiešām šīs tabeles būs piemērotas arī tev, un uzstāj uz analīžu un izmeklējumu veikšanu. Tā tomēr ir tava veselība, tavs ķermenis un šo tabletīšu lietošana nav joka lieta!

Izmantotā literatūra:irlaikslv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Uzmanību!

Informējam, ka MilasAbece.lv portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. “cookies”). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

 

Pieņemt un turpināt