Žurnāls “American Journal of Epidemiology” ziņo, ka pēc pētījuma datiem sievietēm, kuras smēķē grūtniecības laikā, ir ievērojami lielāka iespēja dzemdēt bērnu ar dzimšanas defektu, piemēram, tādu kā kroplas kājas. Pētījumi parāda, ja grūtniece smēķē pirmo trīju mēnešu laikā, tad iespēja bērnam piedzimt ar kroplām kājām palielinās par 34%. Ja mātes smēķēšana ir ar iedzimto faktoru (mates vecaki ar ir smēķētaji) tad risks palielinās par 20 reizēm.
Pētnieki saka: „ Lielākai daļai sieviešu ir tendence sevi maldināt, uzskatot, ka smēķējot “vieglās” cigaretes kaitējums organismam būs mazāks.”
Aptaujas dati Lielbritānijā liecināja, ka sievietes biežāk nekā vīrieši smēķē “vieglās” cigaretes.
58% sieviešu un 50% vīriešu smēķē tādas cigarešu markas, kā „Silk Cut”, „Marlboro Lights”, „Camel Light”.
„Lielākā daļa sieviešu smēķējot “vieglās” cigaretes pārliecina sevi, ka tās ir mazāk kaitīgs veselībai. Bet ārsti ir pierādījuši, ka tās nav mazāk kaitīgākas. Piedevām, “vieglās” cigaretes var uzskatīt par bīstamākām, jo maldinošās īpašības, “vieglās”, dēļ cilvēki mazāk sevi ierobežo ar smēķēšanu. Jebkuras cigaretes – “vieglās”, “īpašās” u.c.- saīsina smēķētāja dzīvi.” M. Borisova (pēc Ananova.com materiāliem)
Mediķu pētījumi atklāja, ka ar sievietes smēķēšana grūtniecības laikā var skart viņās bērnu- izraisīt diabētu vai aptaukošanos.
Kā TV BBC atklāja, lielai daļai bērnu, kuru mātēs smēķēja pirms viņu dzimšanas, izveidojās diabēts vai aptaukošanās. Tas aizsākās pirms 16 gadiem, kad šīs slimības bija ļoti retas.
Ārsti norāda, ka varbūtību saslimt ar diabētu vai aptaukošanos šīs kategorijas pacientiem uz vienu trešdaļu ir lielāka nekā tiem, kuru mātes grūtniecības stāvoklī nesmēķēja.
Labdarības organizācijas palīdzot diabētisķiem norādīja, ka ir svarīgi, dati, kas iegūti no ārstiem par briesmām, kas saistīti ar smēķēšanu grūtniecības laikā. Bet, diabēta un aptaukošanās eksperts no Līverpūles Universitātes , Dr John Uilding aicina nesteigties ar secinājumus: “Es piekrītu, ka ir iemesli, atturēt sievietes no smēķēšanas grūtniecības laikā, bet es domāju, ka īpašu pierādījumu par diabēta izraisīšanu joprojām vēl trūkst.”
Autori no Pasaules Veselības organizācijas PVO pētījuma “Sievietes un tabakas epidēmija: XXI gadsimta problēma” liecina, ka tabakas uzņēmumi palielinās veicinot produktu tirdzniecību jaunattīstības valstīs un valstīs ar pārejas ekonomiku. Aģentūras pārmet korporācijām, ka tie izmanto- viltus veselības attēlus, saglabājot fiziskās formas, atbrīvošanos no stresa, skaistums un daiļums-, lai piesaistītu sievietes smēķēšanai.
PVO arī apsūdzēja tabakas uzņēmumus, kas ieviesa tabaku kā līdzekli, lai sasniegtu briedumu, iegūstot uzticību un seksuālo pievilcību. Tie tādējādi izmanto sieviešu vēlmi sasniegt līdztiesību visos aspektos. Aģentūras eksperti norāda, ka, runājot par sponsoriem skaistumkopšanas konkursos, sporta notikumos un pat sieviešu organizācijās, tabakas kompānijas piespiež jaunas sievietes izmēģināt savu produktu.
Pētījumu analīze parāda, cik lielu negatīvo ietekmi tabaka atstāj uz sievietes veselību. “Grūtniecēm, kas košļā vai smēķē tabaku vai kuras ir pasīvās smēķētājas, ir lielāks aborta risks vai arī risks dzemdēt neiznēsātus zīdaiņus, kas ir īpaši neaizsargāti pret infekcijas slimībām,” apgalvo pētījuma autori, norādot arī to, ka smēķējošām sievietēm ir lielāka iespēja palikt neauglīgām un sasniegt agrīno menopauzi.
Komentējot pētījuma datus, PVO ģenerāldirektors Gro Harlem Brundtland, norādīja uz nepieciešamību aizsargāt sieviešu un bērnu tiesības par drošu vidi. “Sievietes ir pasīvie smēķētāji, un tāpēc ir pakļautas nopietnām briesmām. Jaunākie dati liecina, ka vecāku smēķēšana bērniem spēj izraisīt tādas slimības kā astmu, bronhītu, saaukstēšanos, pneimoniju un novest pie pēkšņā zīdaiņa nāves sindroma.
Pētījums paredz samazināt tabakas daudzumu, aizliedzot smēķēšanu sabiedriskās vietās un tabakas izstrādājuma reklāmu, kā arī atbilstošās informācijas izplatīšanu sieviešu un meiteņu vidū.
Avots: www.allforgirls.com