Kādā dzīves periodā gandrīz katrs vīrietis sastopas ar situāciju – uzbudinājums ir, partnere ir fantastiska, bet dzimumloceklis negrib sadarboties. Erekcijas nespēja tad var būt sarūgtinoša, tomēr par to nav jāuztraucas, ja vien tā nekļūst par pastāvīgu problēmu. Apmēram 10 miljoni amerikāņu vīriešu ir impotenti – tas nozīmē, ka viņiem ir problēmas ar erekcijas sasniegšanu vai tās pietiekami ilgu noturēšanu.
Kas izraisa impotenci?
Erekcija aizsākas prātā. Kad skats, skaņas un pieskārieni uzbudina vīrieti, smadzenes dod signālu peņa artērijām atvērt vārtus. Artērijas atslābst, asins pieplūde dzimumloceklī palielinās par 7 reizēm vairāk, nekā parasti, un erekcija ir iestājusies. Šīs papildus asinis turpina cirkulēt penī, kamēr vīrietis ir uzbudinājies vai līdz ejakulācijas brīdim. Protams, process jebkurā brīdī var apstāties. Ja smadzenes nesūta artērijām pareizos signālus vai artērijas nespēj uz tiem atbildēt, erekcija neiestājas. Erekciju ietekmēt var vairākas lietas.
Ja ciešat no impotences, iespējams, pie vainas ir kāds no sekojošiem iemesliem:
Kardiovaskulārā slimība : augsts asinsspiediens, arterioskleroze (artēriju nosprostošanās) un citas problēmas ar sirdi un asinsvadiem var izraisīt impotenci, traucējot asins pieplūdi penim.
Medikamenti. ASV Nacionālais Veselības institūts ziņo, ka daudzi medikamenti var izraisīt impotenci, ieskaitot antihistamīnus, antidepresantus, trankvilizatorus, apetītes apslāpētājus, kuņģa čūlas medikamentu cimetidīnu, kā arī asinsspiediena regulētājus, piemēram, diurētiskos medikamentus u.c. Jāatceras, ka pie vainas var būt arī pati slimība, nevis tikai medikaments, kas tiek lietots tās gadījumā.
Diabēts. Ja diabēts ir radījis ievērojamus nervu un asinsvadu bojājumus, tas ietekmēt asins plūsmu. ASV Nacionālais Veselības institūts ir aprēķinājis, ka apmēram 40% no diabēta slimniekiem vīriešiem cieš no impotences.
Psiholoģiskie faktori. Saskaņā ar Nacionālā Veselības centra datiem, psiholoģiskās ciešanas vainojamas 10 līdz 20% impotences gadījumu. Ja jūs ciešat no impotences, bet erekcija jums iestājas no rīta vai miegā, ir liela iespēja, ka jūsu problēma ir psiholoģiskas dabas. Faktori, kas var novest pie impotences, ir stress, bailes, zems pašnovērtējums, vainas apziņa, depresija un citi. Pie vainas var būt arī aizvainojums, ko izraisījis seksa partneris, nicīgi izsakoties par impotenci.
Prostatas operācija. Vēl pavisam nesen daudziem vīriešiem prostatas operācijas vārdā nācās šķirties no potences. Šodien, pateicoties jaunām ķirurģijas tehnoloģijām, kas vairs netraumē peņa nervus un asinsvadus, no impotences var izvairīties. Vašingtonas Universitātes Medicīnas skolas ķirurgi nesen apkopoja informāciju un secināja, ka 68% no vīriešiem, kam bija veikta prostatas vēža operācija, erekcija joprojām iestājās. Tiesa, tikai 48% no šiem 68% erekcijas spējas atguva visā pilnībā.
Smēķēšana. Cigaretes nopietni var ietekmēt jūsu artērijas, turklāt sekas ir tik smagas, ka par to jādomā ikvienam vīrietim. Saskaņā ar faktiem, ko izplatījis ASV Slimību kontroles centrs, smēķētājiem vecumā no 31 līdz 49 ir par 80% lielāka iespēja iedzīvoties impotencē, nekā nesmēķētājiem šai pašā vecumā.
Riteņbraukšana. Lai arī šis fakts ir visai pretrunīgs, daži eksperti saka, ka regulāras riteņbraukšanas nodarbības ir viens no impotences cēloņiem. Nesens Bostonas Universitātes pētījums aplūkoja apmēram 1000 vīriešu kārtas riteņbraucējus, un 4% konstatēja potences problēmas. Nav šaubu, ka velosipēda sēdekļa spiešanās kājstarpē rada milzīgu spiedienu uz nerviem un asinsvadiem, kas apgādā peni ar asinīm. Ja braukājat ar velosipēdu, neaizmirstiet reizi pa reizei iztaisnoties, pārnesot svaru uz sēžamvietu. Tāpat ieteicams ir iegādāties tādu sēdekli, kas ir speciāli veidots, lai radītu mazāku spiedienu uz cirkšņiem. Ja pēc riteņbraukšanas nodarbībām bieži jūtat, ka jūsu penis ir nejūtīgs, konsultējieties ar ārstu.
Citi faktori. Alkoholisms, iegurņa savainojumi, multiplā skleroze un nesamērīgs testosterona līmenis organismā ir iemesli, kas var izraisīt impotenci.
Izmantotie resursi: www.irlaiks.lv