Pubertāte meitenēm

Pubertāte meitenēm

Pubertāte ir tas laiks, kad sākas organisma seksuālā nobriešana. Pubertātes laiks sevī ietver vairākus posmus, kuru rezultātā sākas auglības sasniegšana un dzimumorgānu attīstība. Pubertāte sevī ietver ne tikai virkni ar bioloģiskiem un fiziskiem pārmaiņu procesiem, bet arī ietver psiholoģisko un emocionālo attīstības procesus un izmaiņas.

 

Kādā laika posmā…

Sāksim ar to, ka katrs cilvēks ir individuāls un atšķirīgs, tāpēc pubertāte nesākas   visiem vienā vecumā.

 Meitenēm aptuveni līdz 7 gadu vecumam iekšējie dzimumorgāni jeb olnīcas atrodas vēdera dobumā.

❤ Aptuveni 8 gadu vecumā olnīca noslīd zemāk-mazajā iegurnī. Šī perioda laikā meiteņu dzemde sāk strauju attīstību, šo attīstību mēdz pavadīt sāpes vēderā un vēdera lejasdaļā, kā arī var būt gļotaini izdalījumi no maksts.

 10-11 gados sāk attīstīties un augt krūtis, nevajag meitenēm uztraukties gadījumā, ja krūtis neaug vienādi(viena aug ātrāk par otru)

 11-12 sāk augt kaunuma apmatojums un vēlāk arī padusēs.

 Pati pubertāte sākas no 10 līdz 14 gadiem. Pastiprināti darbojas: sviedru, tauku dziedzeri. Izmainās arī pusaudžu psihe, tās kļūt noslēgtākas un emocionālākas.

 Aptuveni 2 gadus pēc krūšu augšanas sākšanās sākas arī mēnešreizes. Reizēm mēnešreizes sākas agrāk, bet par to nevajag satraukties. Bet ja līdz 16 gadu vecumam mēnešreizes nav sākušas noteikti jāapmeklē ginekologs.

 Pēc pēdējiem zinātnieku pētījumiem meiteņu pubertāte sākas aizvien agrāk (kaut vai salīdzinot ar 1990. gadu, kad vidējais pubertātes sākums bija 15 gadi), uz doto brīdi daudzām meitenēm pubertāte sākas jau 9 gadu vecumā. Agrāku pubertātes iestāšanos veicina vairāki faktori: apkārtējā vide, pārtika, tehniskie sasniegumi un sabiedrība, kā arī dzīves stils (aktīvs, nekustīgs utt.) Mūsdienu pārtika ir pārbagāta ar ķīmiskām, sintētiskām vielām, neaizmirsīsim par ģenētiski modificēto pārtiku, šajā grupā var arī droši iekļaut ‘fast food’, visām vielām kopā vai pa vienai iedarbojoties uz organismu veicina organisma iekšējās un DNS izmaiņas, kuras nav labvēlīgas. Tehnoloģijas attīstības lēciens pēdējos gados ir milzīgs, bet ne drošības un organisma veselības labā (piem., mobilie telefoni-veido radiācijas viļņus, monitori CRT rada nāves zonu, kondicionieri, elektriskie sildītāji un gaisa jonizētāji – plaušu slimības…). Stipri arī ir mainījusies sabiedrība, ja agrākajos laikos par intīmajām tēmām maz runāja, tad tagad, pietiek tikai ieiet internetā un ne tikai, piedodiet par izteicienu, bet pati sabiedrība ir palikusi samaitātāka.

 Ja nav sākušās mēnešreizes…

Reizēm meitenes ir neizpratnē, kāpēc salīdzinot ar vienaudzēm mēnešreizes sākas agrāk vai arī vēlāk. Kā jau minēju, to ietekmē vairāki faktori: pārtika jeb uzturs, apkārtējā vide, svars, aktivitātes un pārslodzes. Visbiežāk meitenēm mēnešreizes sākas tajā pat laikā kad sākās meitenes mātei. Meita arī manto citas fizioloģiskās īpatnības – mātei ir sāpīgas un ātras mēnešreizes, tad meitas arī būs ātras un sāpīgas mēnešreizes. Mēnešreižu sākšanu ietekmē arī pareizs un pilnvērtīgs uzturs un ķermeņa svars. Tāpēc ginekoloģi neiesaka šajā vecumā aizrauties ar diētām, jo tādējādi tiek novārdzināts organisms un tiek kavētas mēnešreizes. Šajā periodā meitenēm nebūtu vēlama pārslodze-tiek noslogots organisms un kavētas mēnešreizes.

 Sagaidām mēnešreizes…

Galvenā lieta, kura jāiegaumē meitenēm, sagaidot mēnešreizes ir nekoncentrēties uz tām un nomierināties.

Mēnešreizēm tuvojoties parādās katru mēnesi gļotaini, staipīgi izdalījumi un sāpīgas un velkošas sajūtas vēdera lejasdaļā. Protams var gadīties, ka mēnešreizes sākas pēkšņi bez nekādām pazīmēm un sāpēm. Tieši tāpēc šajā vecumā vēlams līdzi nēsāt kādu higiēnisko paketi vai tamponu. Ja tas notiek skolā, droši vērsties ar palīdzības jautājumu skolotājai vai skolas medmāsiņai.

Pēc mēnešreižu sākuma tās turpinās neregulāri, tas ilgst no 6 līdz 12mēnešiem. Pazīmes tam ir sekojošas: nākamā reize var sākties pēc 2 mēnešiem, var arī pēc 3 nedēļām, vienu mēnesi tās būs sāpīgas, nākamajā- nē, vienā reizē būs stipra asiņošana, nākamajā- niecīga. Bet par to nevajadzētu satraukties, parasti gada laikā mēnešreizes normalizējas un kļūst regulāras.

Kādām mēnešreizēm jābūt…

Ilgst no 3 līdz 7 dienām

Asiņošanai nedrīkst būt pārāk liela, kā arī pārāk niecīgai. Ja mēnešreižu laikā stipri asiņojat iespējams organismā ir pārāk mazs dzelzs, vai arī kāda cita kaite, bet jebkurā gadījumā ir jāvēršas pie ginekologa.

 Menstruālo ciklu sauc par periodu no mēnešreizes pirmās dienas līdz nākamajai mēnešreizes dienai. Un tam ir jābūt vidēji 28 dienas, bet tas var mainītas ar izmaiņām dzīvē.

Šo dienu laikā meitenes ir īpaši jūtīgas, kā arī viegli uzbudināmas.

Daudzām meitenēm šajās dienās ir svārstīgs emocionālais stāvoklis (viegli apvainojos, sadusmojas, sapūšas utt.)

Tā nedrīkst būt! (tas attiecas uz meitenēm kurām ir stabilas mēnešreizes)

♡ Pārāk liela asiņošana salīdzinājumā ar pārējām mēnešreizēm

♡ Niecīga asiņošana salīdzinājumā ar pārējām mēnešreizēm

♡ Mēnešreizes kuras tiek pavadītas ar lielām un/vai asām sāpēm
Šajos gadījumos vēlams vērties pie ginekologa.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Uzmanību!

Informējam, ka MilasAbece.lv portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. “cookies”). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

 

Pieņemt un turpināt