Zēnam pieaugot un attīstoties – kļūstot par pieaugušu vīrieti, notiek dažādas izmaiņas organismā, parādās lietas, ar kurām līdz tam nebija nācies saskarties. Tas jaunietim mēdz radīt dažādas diskomforta sajūtas un situācijas, kuras pamatā parasti ir nezināšana un informācijas trūkums.
Pubertāti saistītās izmaiņas sāktas 10 – 12. gadu vecumā. Proti, vienam pubertāte sākas agrāk, citam nedaudz vēlāk, bet noteikti tai vajadzētu sākties līdz 15 gadu vecumam.
Pirmspubertātes periods
No piedzimšana līdz pubertātes sākumam (9- 13 gadiem)
Pirmspubertātes periodā notiek bērna dzimuma identificēšanās
– līdz 3 gadu vecumam zēniem priekšādiņa nav atvelkama no dzimumlocekļa galviņas;
– pēc 3 gadu vecuma priekšādiņai vajag brīvi slīdēt pāri dzimumlocekļa galviņai;
– sēkliniekiem jābūt noslīdējušiem sēklinieku maisiņos;
– pirmspubertātes periodā dzimumloceklis un sēklinieki īpaši nemainās.
– Pēc 3 gadu vecuma jāpievērš uzmanību zēna priekšādiņai – vai to iespējams atvilkt no dzimumlocekļa galviņas. Ja pēc 3 gadu vecuma nav iespējams atvilkt priekšādiņu, tad vajadzētu konsultēties ar ķirurgu vai urologu.
– Līdz 4 – 5 gadu vecumam, būtu jāiemāca un jāseko, lai zēns ievēro personīgo higiēnu – katru vakaru apmazgājas, apmazgā dzimumorgānus.
– Pirmspubertātes periodā zēnam nepieciešama vīrieša – tēva mīlestība. Tēviem pēc iespējas vairāk dēlam jāizrāda uzmanība, viņu atbalstīt, viņu uzslavēt un arī kādu reizi skūpstīt(nobučot) ! Pretējā gadījumā zēnam var rasties vīrieša mīlestības trūkums, kas savukārt var atstāt negatīvu ietekmi uz zēna tālāko psiholoģisko un seksuālo attīstību.
– Zēnam noteikti jādod tiesības izvēlēties vai viņš mazgāsies pats vai viņu apmazgās pieaugušais, kā arī attiecīgās situācijās (piemēram, pirtī, dušās, pludmalē) viņam ērtāk būt kopā ar kailiem pieaugušajiem, vai vēlas būt citu pieaugušo vai vienaudžu klātbūtnē.
Ja zēns nevēlas, tad, lai arī kādi nebūtu apstākļi, nedrīkst uzspiest viņam mazgāties ar kailu tēvu, māti vai citiem pieaugušajiem. Obligāti nepieciešams respektēt zēna vēlmes šajā jautājumā.
– Šinī periodā zēni bieži aiztiek un rotaļājas ar savu “krāniņu”. Nav vēlams viņus par to rāt un biedēt ar dažādiem negatīviem sodiem. Rezultātā zēnam var izveidoties negatīvisms un nepareiza attieksme pret saviem dzimumorgāniem.
Zēnam erekcija var rasties jau pāris dienas pēc piedzimšanas. Tā ir normāla parādība – viņš taču ir vīrietis!
Pirmais pubertātes periods
Parasti iesākas 9 – 13 gadu vecumā
– sāk straujāk augt sēklinieki;
– sēklinieku maisiņš kļūst “maisveidīgs” un nokarājas zemāk;
– nedaudz palielinās dzimumloceklis – garumā un resnumā;
– virs dzimumlocekļa sāk augt taisni, mīksti matiņi;
– sāk nedaudz vairāk svīst;
– pastiprināti sākas ķermeņa augšanas process;
Galvenā uzmanība jāpievērš vai abi sēklinieki atrodas sēkliniekos un vai priekšādiņu var atvilkt no dzimumlocekļa galviņas.
Jāizvairās no cieši pieguļošas apakšveļas nēsāšanas, jo var rasties asinsrites traucējumi sēkliniekos un līdz ar to tiek traucēta normāla sēklinieku attīstība.
Jāizvairās no kaitīgu vielu lietošanas (“zālītes” smēķēšanas, benzīna, acetona ostīšanas), tās negatīvi ietekmē spermatozoīdu veidošanos, kas var būt par iemeslu neauglībai.
Zēni šai vecumā paliek kautrīgi – kaunas atkailināties un mazgāties vecāku klātbūtnē, vieglāk uzbudināmi un satraucami.
Otrais periods
Sākas 12 – 16 gadu vecumā
– var sākt strauji palielināties augums un svars;
– turpina augt un palielināties dzimumloceklis;
– dzimumlocekļa āda kļūst tumšāka vai sārtāka;
– turpina attīstīties sēklinieki, līdz ar to palielinās to lielums;
– apmatojums ap dzimumorgāniem kļūst biezāks un tumšāks;
– apmatojums sāk augt uz dzimumlocekļa un sēklinieku maisiņiem;
Dažiem zēniem šajā periodā kļūst cietākas un nedaudz jūtīgas krūtis, tās var arī nedaudz piebriest – tā ir normāla parādība par kuru nevajadzētu uztraukties.
Zēniem pastiprināti var veidoties smegma (biezpienveida aplikumi zem priekšādiņas), kas var radīt nepatīkamu niezi zem priekšādiņas un dzimumlocekļa smaku – tāpēc nepieciešams īpaši pievērst uzmanību personīgajai higiēnai – dzimumorgānus nepieciešams apmazgāt reizi dienā siltā ūdenī ar ziepēm. Reizi dienā ar siltu ūdeni un reizi nedēļā ar ziepēm atvelkot priekšādiņu jāapmazgā dzimumlocekļa galviņa. Vēlams būtu katru dienu vai katru otro dienu mainīt apakšveļu (biksītes).
Trešais pubertātes periods
Vidēji sākas 14 -17 gadu vecumā
Turpinās straujš augšanas process; izmainās ķermeņa forma – pleci kļūst platāki, labāk iezīmējas muskulatūra; sāk augt apmatojums padusēs; apmatojums ap dzimumorgāniem kļūst biezāks, sprogaināks un cietāks, apmatojums klāj sēklinieku maisiņus, dzimumlocekli un anālo atveri; sāk augt apmatojums uz augšlūpas un zoda; turpinās dzimumlocekļa augšana resnumā un garumā – sasniedz gandrīz pieauguša vīrieša izmērus, – pilnībā attīstījusies dzimumlocekļa galviņa; priekšādiņa brīvi atvelkama no dzimumlocekļa galviņas un erekcijas stāvoklī pilnībā to atsedz; sēklinieku maisiņš nokarājas zemāk un sēklinieki kļūst lielāki (vidēji 4,25 cm gari); viens sēklinieks nokarājas zemāk par otru;- dzimumlocekļa un sēklinieku āda turpina kļūt tumšāka; sēklinieku maisiņa āda kļūst krokaināka; pastiprināta seksuālā uzbudināmība, biežas erekcijas; zēniem, kuri nenodarbojas ar masturbāciju var būt nakts pollūcijas; turpina pastiprināti funkcionēt sviedru un tauku dziedzeri.
Ap dzimumlocekļa galviņas pamatni var parādīties sīki izcilnīši – tie ir dziedzerīši un tādi ir lielākai daļai vīriešu;
Ceturtais – pēdējais pubertātes periods
Vidēji sākas 16 – 18 gadu vecumā
Ķermeņa augšana palēninās; plecu josla un muskulatūra labāk iezīmējas; apmatojums uz sejas kļūst biezāks; dzimumloceklis pilnībā attīstījies (vidēji miera stāvoklī 8-11 cm); sēklinieki attīstījušies; sēklinieku maisiņa āda krokaina, klāta ar apmatojumu; apmatojums uz dzimumorgāniem, kā pieaugušam vīrietim; apmatojums uz krūtīm un vēdera var turpināt augt līdz 22 gadu vecumam; normalizējas svīšana; ja ir neregulāra dzimumdzīve vai nenodarbojas ar masturbāciju var būt nakts pollūcijas.
Ieteicams kopt dzimumlocekļa ādu, kas daudziem vīriešiem pēc 25 gadiem kļūst “savītusi” – ļengana, sīkām grumbiņām. Šim nolūkam var izmantot hidratējošus vai tonizējošus krēmus vai maskas. Ja ir pastiprināta svīšana ieteicams profilaktiski ieziest cirkšņu rajonu, anālās atveres rajonu, dzimumlocekļa ādu un oliņas 2-3 reizes nedēļā ar pretsēnīšu ziedi.
Ieteicams kopt apmatojumu dzimumorgānu apvidū un padusēs. Viens no veidiem ir apmatojuma apgriešana.
Sākot no šī perioda, vīrieša dzīvē mēdz gadīties dažādi gadījuma rakstura dzimumkontakti. Ja šie kontakti notiek nelietojot prezervatīvu – pastāv liels risks inficēties ar seksuāli transmisīvajām slimībām. Parasti pēc šādiem kontaktiem, ja nerodas akūti iekaisuma procesi sūdzības nav, bet ja notikusi inficēšanās, tad vidēji 28 – 30 gadu vecumā sāk parādīties pirmās sūdzības – hroniska prostatīta iekaisuma izpausmes.
Izmantotie resursi: www.mensfaq.com/www.seksologija.lv